កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់ប្រទេសវៀតណាមសម្រាប់ ការ វិនិ យោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិ ក្នុងនេះ ក្រុមហ៊ុនកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group JSC) គឺជាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគឈានមុខគេលើវិស័យកៅស៊ូធម្មជាតិនៅកម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្នមានគម្រោងវិនិយោគចម្ការកៅស៊ូចំនួន ១៦ លើផ្ទៃដីជិត ៩០ ០០០ ហិកតា ជាមួយនឹងរោងចក្រកែច្នៃចំនួនប្រាំពីរ។ ដោយឡែកក្រុមហ៊ុនវៀតណាមផ្សេងទៀត ទាំងរដ្ឋ និងឯកជនបានវិនិយោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិផងដែរ។
នៅឆ្នាំ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចូលកៅស៊ូធម្មជាតិជិតមួយលានតោនពីកម្ពុជា ឬជាង ៦៤ភាគរយ នៃការនាំចូលសរុបរបស់វៀតណាម ដែលមានតម្លៃជាង ១,២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ បរិមាណនាំចូលពីកម្ពុជាស្ទើរតែស្មើនឹងផលិតកម្មក្នុងស្រុករបស់វៀតណាម។នេះបើយោងទិន្នន័យគយវៀតណាមបង្ហាញនៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកៅស៊ូ ពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ របស់វៀតណាមនៅកម្ពុជាកាលពីសប្ដាហ៍មុននៅសណ្ឋាគារសាន់ អេន ម៉ូន( Sun&Moon) រាជធានីភ្នំពេញ។
ចូលរួមជាមួយពួកយើងក្នុង Telegram ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានរហ័សសិក្ខាសាលានេះចូលរួមដោយលោក Phan Tran Hong Van តំណាងសមាគមកៅស៊ូវៀតណាម (VRA) ,លោក Phuc To មកពីអង្គការ Forest Trends,អ្នកស្រី Mai នៃក្រុមហ៊ុន Mai Vinh ,តំណាងក្រុមហ៊ុន Chu Se Kampong Thom Rubber JSC សមាជិកសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group), លោកស្រី ភាណ សោភ័ណ នាយិកាអង្គការអុកស្វាមប្រចាំនៅកម្ពុជា,តំណាងក្រុមហ៊ុនដាំដុះ និងកែច្នៃកៅស៊ូពីកម្ពុជា និងវៀតណាម ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល កសិករកៅស៊ូខ្នាតតូច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដែលពាក់ព័ន្ធនឹងពាណិជ្ជកម្មកៅស៊ូ និងនិរន្តរភាពជាដើម។
ក្នុងសិក្ខាសាលាដដែលក៏បានបង្ហាញឱ្យឃើញផងដែរថា ប្រទេសចិនគឺជាទីផ្សារនាំចេញដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់កៅស៊ូធម្មជាតិ ។ ភាគច្រើននៃកៅស៊ូធម្មជាតិដែលផលិតនៅវៀតណាម និងនាំចូលពីកម្ពុជា ត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសចិន។ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចេញកៅស៊ូធម្មជាតិ ១,៤៥ លានតោនទៅកាន់ប្រទេសចិន ដែលមានតម្លៃ ២,៤ ពាន់លានដុល្លារ។សហភាពអឺរ៉ុប អាមេរិក កូរ៉េ និងជប៉ុន ក៏ជាទីផ្សារនាំចេញសំខាន់ៗផ្សេងទៀតរបស់វៀតណាមផងដែរ ។
សូមបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលាខាងលើនេះមានគោលបំណងផ្តល់នូវការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងអំពីការផលិត និងពាណិជ្ជកម្មកៅស៊ូ និងការវិនិយោគលើកៅស៊ូនៅក្នុងប្រទេសនីមួយៗនៃប្រទេសកម្ពុជា និងវៀតណាម។ ដើម្បីជូនដំណឹងដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធពីភាគីទាំងពីរទាក់ទងនឹងខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់បច្ចុប្បន្នរវាងប្រទេសទាំងពីរ រួមទាំងទិដ្ឋភាពស្របច្បាប់ និងនិរន្តរភាពនៃខ្សែច្រវាក់ទាំងនេះ។ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីភាពស្របច្បាប់ និង/ឬហានិភ័យនិរន្តរភាពដែលទាក់ទងនឹងការផលិត និងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគលើកៅស៊ូក្នុងប្រទេសនីមួយៗ និងស្វែងរកឱកាសសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាពេលអនាគត ដើម្បីសម្រួលដល់ការផលិត និងពាណិជ្ជកម្មស្របច្បាប់ និងនិរន្តរភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរ៕